Ομιλία, κατανόηση, δημιουργικότητα
Ομιλία, κατανόηση, δημιουργικότητα
Σχεδόν σε όλα τα παιδιά έχει κατακτηθεί ο στόχος της ομιλίας, της αναπαραγωγής του λόγου, της ερώτησης, της απάντησης, της κίνησης, του ελέγχου των σφικτήρων, της συναισθηματικής έκφρασης.
Το πρόγραμμα ανάπτυξης της πολλαπλής νοημοσύνης των παιδιών μας δουλεύεται με απλές αλλά και πιο σύνθετες έννοιες και θέματα με μεγαλύτερες προκλήσεις και απαιτήσεις
Κάθε μήνα με βάση το πρόγραμμα ανάπτυξης της πολλαπλής νοημοσύνης, δουλεύουμε 3-4 θέματα με δημιουργικές δράσεις αναπτύσσοντας ολιστικά την προσωπικότητα των παιδιών μας.
Ομιλία, κατανόηση, δημιουργικότητα
Τα παιδιά με βάση το επιλεγμένο θέμα, ακούν ιστορίες, παραμύθια και τραγούδια, ενθαρρύνονται στην αναπαραγωγή του λόγου, βλέπουν κουκλοθέατρο, παίζουν θεατρικό παιχνίδι και μιμούνται ρόλους (ανάπτυξη γλωσσικής νοημοσύνης). Κάνουν κατασκευές και ζωγραφική σε σχέση με το θέμα μας, παίζουν με πλαστελίνη, βλέπουν εικόνες και ενθαρρύνεται η προσπάθειά τους να δημιουργήσουν κάτι μόνα τους και να αναπαραστήσουν νοητικά με χειροτεχνία, αντικείμενα και εικόνες (ανάπτυξη χωροταξικής νοημοσύνης).
Μαθηματική σκέψη, γνώση του περιβάλλοντος
Τα παιδιά μας μαθαίνουν να απαριθμούν και ταξινομούν σχετικά με το θέμα αντικείμενα χωρίζοντας τα σε σύνολα, υποσύνολα και ακολουθίες αναπτύσσοντας την λογικομαθηματική τους νοημοσύνη (ανάπτυξη μαθηματικής νοημοσύνης). Ανάλογα πάντα με το θέμα ειδικά αν σχετίζεται με το φυσικό περιβάλλον και τον κόσμο γύρω μας, οργανώνουμε βιωματικές δραστηριότητες είτε εντός είτε εκτός σχολείου (ανάπτυξη νατουραλιστικής νοημοσύνης)
Μπαλέτο- Μουσικοκινητική- Ποδόσφαιρο – Μπάσκετ- Αθλητικές δράσεις
Το μπαλέτο για τα κοριτσάκια και η μουσικοκινητική για τα αγοράκια και τα κοριτσάκια γίνονται πιο σύνθετα αναπτύσσοντας την κιναισθητική τους νοημοσύνη. Τα παιδάκια μας προετοιμάζονται επίσης για τις παραστάσεις του σχολείου μας
Το Ποδόσφαιρο- μπάσκετ- αθλητικές δράσεις για τα αγοράκια και τα κοριτσάκια ενισχύει την ομαδικότητά τους, την κατανόηση των κανόνων, την συγκέντρωση και προσοχή τους και προπαντός την αγάπη τους για τον αθλητισμό που θα τους ακολουθεί σε όλη την ζωή τους (ανάπτυξη κιναισθητικής και διαπροσωπικής νοημοσύνης)
Ο παιδικός σταθμός & Νηπιαγωγείο "Η χώρα της Μαίρη Πόππινς" έχει ιστορία 50 χρόνων. Συνεχίζουμε από γενιά σε γενιά με αγάπη και επαγγελματισμό.